Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşmada sanık avukatı, mahkeme heyeti başkanı ve üye hakimin başörtülü olmasını “laikliğe aykırı” olduğunu belirterek reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme bunun üzerine avukat hakkında şikayetçi oldu.

Sözkonusu duruşmada, “Uyuşturucu madde ticareti yapma veya sağlama” dosyasından tutuklu sanık S.B’nin avukatı Alperen D., müvekkilinin adil yargılanmadığını savundu ve “Türkiye Cumhuriyeti laik bir hukuk devletidir. Anayasada mahkemenin bağımsızlığı teminat altına alınmıştır. Dini simgelerle görev yapan mahkeme başkanı ve üyesini reddediyorum” ifadelerini kullandı.

Avukatın reddi hakim talebi üzerine ara kararını açıklayan mahkeme, avukatın, başkan ve üye hakimi ret talebinin sonuçlanıncaya kadar dosyada işlem yapılmamasına hükmederek, duruşmayı 2 Temmuz’a erteledi. Mahkeme heyetinin avukatın beyanına ilişkin Ankara 1 No’lu Baroya şikayette bulunduğu öğrenildi.

Mevcut hükümet bizi kamusal her alanda gericilik kıskacına almaya devam ediyor. Hukukun zaten ağır aksak işlediği ülkemizde hakimlerin kadı rollerine bürünmesi ve bunun yasal olmadığını ifade eden avukatı şikayet etmesi ev sahibini bastıran yavuz hırsız deyişini hatırlattı. Buldukları en ufak açıklıktan girmeye devam edecekler. Her alanda tetikte olmalıyız, sesimizi daha gür çıkarmalıyız. Karanlığa ve gericiliğe pabuç bırakmamalıyız!

Haberin Kaynağı