Eski Refah Partisi Milletvekili Şevki Yılmaz, 6284 sayılı kanunu hedef alarak kadına karşı şiddetin önlenmesine dair hukuki düzenlemeleri eleştirdi. Yılmaz, “İktidarın oy kaybetmesinin ana sebeplerinden olan; geçen dönem hesabilerinin gaflet veya ihanetleriyle çıkarılan süresiz nafaka, genç evlilere mahkûmiyet, ‘kadının beyanı esastır’ gibi zulüm yasaları ya TBMM’de ya da Anayasa Mahkemesi’nde mutlak iptal ettirilmelidir.” şeklinde konuştu.

Yazısında ekonomik tabloya da değinen Yılmaz, “Milletimiz vatandaşlık görevini yerine getirdi! Sıra İktidarımızda! Verilen sözleri yerine getirmek için yeni kabinemizde ‘Bismillah’ diyerek görevine başladı Elhamdülillah! Seçim bitti geçim derdine çözüm için seferberlik ilan edilecek inşallah.” ifadelerini kullandı. 

Yılmaz, “Aile ve mutfak yangınlarını söndürmek önceliğimiz olmalı! Aksi halde siyasi sonumuzun gelmesi kaçınılmaz bir gerçek! Maddi ve manevi yangınların söndürülmesinde ve her işte başarılı olmanın olmazsa olmaz şartı; Emanet, Ehliyet, Liyakat, Meşveret, Uhuvvet ve Sadakat ilkelerine uyan hasbi kadrolarla çalışmaktır! Yani ”adama iş değil işe adam” ilkesinden asla taviz vermemektir!” şeklinde yorum yaptı.

Ancak Yılmaz’ın çağrısında dikkat çeken bir diğer nokta ise af çağrısı oldu. Yılmaz, “Ayrıca din istismarıyla ve uyduruk rüyalarla aldatılan cezaevlerinde vardiyalı yatmaya devam eden çoğunluğunu hanımların oluşturduğu ‘ibadet bölümü’ dediğimiz mahkûmlara da mutlaka af çıkarılarak devlet millet kaynaşması yeniden sağlanmalıdır!” şeklinde ifadeler kullandı.

Bu açıklamalar, kadın hakları ve laiklik konularında önemli bir geri adım atıldığını ve toplumun çeşitli kesimlerinin mağduriyetine yol açan hükümet politikalarını eleştiren bir ton taşıyor. Laiklik ve kadın hakları ilkelerinin korunması ve ihlallerle mücadele edilmesi gerekliliği vurgulanıyor.

Haberlerimizin kaynakları:
Kaynak 1