“Gelecek günler için gökten ayet inmedi bize, onu biz kendimiz vaad etik kendimize.” ~Nazım Hikmet Ran

Malezya devlet bakanı ateistlerin “tespit edilmesi” ve “yeniden eğitilmesi” konusunda çağrıda bulundu

22 Ağustos 2018

Malezya devlet bakanı ateistlerin “tespit edilmesi” ve “yeniden eğitilmesi” konusunda çağrıda bulundu

Eleştirmenler, ülkenin gittikçe artan muhafazakar yörüngesinin dini özgürlükleri tehdit ettiğini belirtiyor.


Malezya, çok-etnikli ve çok-dinli bir ülke. Din değiştirme ya da dinden vazgeçme (Apostasy) resmi olarak bir suç değil. Köktenci Müslüman çoğunluğun giderek arttığı ülkede devlet bakanı, Malezya'daki ateistlerin anayasaya aykırılık suçu işledikleri için tespit edilmeleri gerektiğini söyledi. Başbakanın yakın çevresinde hizmet veren Shahidan Kassim, İslam alimlerine, inançsızların yeniden eğitilmesi için çağrıda bulundu.

Din değiştirme ya da dinden vazgeçme (Apostasy), Malezya’da suç olmamasına rağmen eleştirmenlere göre giderek artan muhafazakarlık eğilimleri, ülkedeki dini özgürlükleri tehdit ediyor. Kassim, “Ateizm, Federal Anayasa’da yer almıyor. Bu nedenle Anayasa ve insan haklarına aykırıdır.” dedi. Ayrıca “Ateistleri kesinlikle tespit etmeliyiz ve ateist grupların tanımlanması için yardım istiyoruz.” dedi.

Malezya'nın kuzeyinde Tayland sınırına yakın bir kasaba olan Arau Milletvekili, ateistlerin “yanlış yönlendirildiğini” ve “aslında ateist olmak istemediklerini, ancak din eğitimi eksikliği yüzünden ateist olduklarını” iddia etti. Kassim, bütün müftüleri “ateistleri inanca döndürmeye” davet etti.

Malezya hükümeti, ülkede faaliyet gösteren uluslararası bir ateist örgütün soruşturulmasını istedi. Ateist Republic adlı uluslararası bir ateizm topluluğunun Kuala Lumpur’da gerçekleştirdiği bir toplantının fotoğrafları, bazı müslümanları kızdırdı ve gruba sosyal medya üzerinden ölüm tehditleri yağmaya başladı.

Malezya'nın din işlerinden sorumlu bakan yardımcısı Asyraf Wajdi Dusuki, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Federal Bölgeler İslami Dinler Dairesi’ne, Ateist Republic adlı grubun toplantısının ve toplantıya herhangi bir Müslümanın dahil olup olmadığının soruşturulması talimatını verdiğini söyledi.

Asyraf, Reuters’e verdiği demeçte, "Bir Müslümanın toplantıya katılıp katılmadığını ve Müslümanların inancını tehlikeye atabilecek bu görüşlerin yayılmasına dahil olup olmadıklarını belirlemeye ihtiyacımız var" dedi. Asyraf, gruptaki eski Müslümanların rehabilitasyon servislerine gönderileceğini belirterek, ateist fikirleri yayma girişimlerinin mevcut yasalar uyarınca yargılanabileceğini söyledi. “Apostasy, (dinden vazgeçme ya da mürtedlik) konusunda yumuşak bir yaklaşım sergilemeliyiz. Belki gerçek islam’ı bilmiyorlardır, dolayısıyla onları doğru öğretiler ile eğitmeliyiz” dedi.

Atheist Repuclic’in kurucusu Armin Navabi, grup toplantılarının kamuya hiçbir zararının olmadığını ve diğer ülkelerin hiçbirinde bir tehdit olarak görülmediklerini belirtti. Armin, Facebook sayfasından “Ateistlere suçlu muamelesi yapılıyor. Oysa onlar sadece birbirleriyle tanışıp zaman geçirmek isteyen ateistler. Kime zarar veriyorlar ki?” diyerek cevap verdi.

İslami meselelerin yönetiminde kendi yasaları olan Malezyalı federe devletler, Müslümanların İslam dininden resmi olarak vazgeçmelerine izin vermemekte. Bunun yerine onları danışmanlık hizmeti alabilecekleri rehabilitasyon merkezlerine gönderme, onlara para cezası ya da hapis cezası verme gibi yöntemleri tercih etmektedirler. Ülkedeki apostasy (dinden vazgeçme) hakkındaki yasalar, yeni bir dine geçmek ya da Müslüman olmayanların evlilikleri gibi konularda birçok eski Müslümanı yasal açıdan zor durumda bırakıyor.

2007 yılında Lina Joy adlı bir Malezyalı, Hristiyanlığa geçiş yaptıktan sonra kimlik kartındaki İslam ibaresini sildirmek için mücadele verdiği sansasyonel davayı kaybetti. Federal Mahkeme baş yargıcı, konunun İslam hukuku ile ilgili olduğunu ve sivil mahkemelerin buna müdahale edemeyeceğini söyleyerek davayı karara bağladı.Çeviri: Fatmagül B.
Haberin orijinal kaynağı: Malaysia government minister calls for atheists to be 'hunted down' and 're-educated'