“Dünya 15 yaşından küçüklere din dersi vermeyecek kadar dürüst olursa, belki o zaman ona umut besleyebiliriz.” ~Arthur Schopenhauer

IBKA "sapio" ödülü Ateizm Derneği'ne veriliyor

26 Şubat 2017

IBKA

İBKA "sapio" ödülü Ateizim Derneği’ne veriliyor!
Köln'de 3 Haziran 2017 tarihinde yapılacak ödül törenine ait 10 Şubat 2017 tarihli basın bildirisi:
Uluslararası Ateistler Birliği Konfederasyonu´nun (İBKA) 40. Yıldönümünde “sapio” ödülü, 3 Haziran 2017 cumartesi günü Kölner Comedia tiyatrosunda yapılacak olan tören çerçevesinde, tekrar uluslararası bir adaya, İBKA kurumsal üyesi “Türk Ateizm Derneği” adına dernek temsilcilerine verilecektir.


Ateizm Derneği Başkanı Zehra Pala anlatıyor: “Gün be gün Türkiye´de bireylerin kişisel hakları görmezden geliniyor veya resmen yürürlükten kaldırılıyor. Temel haklarına sahip çıkmak isteyen insanlar hakkında davalar açılıyor, bu insanlar tutuklanıyor ve bu düzene kurban ediliyor. Biz böyle bir ülkede yaşıyoruz; burada faaliyet göstermekteyiz ve bir saat sonra başımıza ne gelebileceğini bilmeden tehlike içinde yaşıyoruz. Kışın sokakta yaşayan evsiz insanlara çorba dağıtıyoruz ve köşe başında bizi hangi tehlike bekliyor bilmiyoruz. Dernek üyelerimize ve derneğimize açılan davalardan başımızı kaldıramıyoruz.”


Türkiye´de yaşayan insanların korku içinde olduğunu belirten Pala, insanların derneğin yardımlarını bile almaktan kaçınır olduklarını belirterek, dernek tarafından yapılan yardımların kabul edilmediğini ve insanların isimlerinin Ateizm Derneği ile birlikte anılmasını istemediklerini de belirtti.
Pala şöyle devam ediyor; “Bu durumda ödül almak bize muazzam bir güç ve çok değerli bir katkı sağlayacak. Bunun için biz İBKA'ya teşekkür ederiz. ‘Artık Yalnız değiliz!’. Derneğimizin kurulduğu andan itibaren sloganı bu. Bir gün bu cümlenin İBKA dayanışması sayesinde bize bu denli bir güç katacağını tahmin bile etmemiştik.”

İBKA hakkında:
IBKA, din ile ilgisi olmayan insanlar, evrensel insan hakları (bunun içinde özellikle inanç özgürlüğü) ve kesin olarak din ve devlet ayrımına etki etmek üzere toplanan insanların kurduğu, Almanya merkezli bir sivil toplum örgütüdür. İBKA olarak bireysel şahsiyet ve var olma haklarının korunmasını, mantık kökenli ve rasyonel bir düşünce sisteminin topluma kalıcı olarak entegre edilmesini teşvik etmek ve dinin toplumsal rolü hakkında eğitmek istiyoruz.

İletişim:
Rainer Ponitka
Tilsiter Str. 3
51491 Overath
Tel.: 02206 8673261
Mobil: 01523 4369383
E-Mail: [email protected]
Web: www.ibka.org